Kto sme?

Sme Nacionalisti, Sme Vlastenci, Sme národný buditelia, Sme hrdý Slováci.

Čo vlastne chceme?

Mňa nepremeníte! Mňa nezlomíte! Slovákom som sa narodil, Slovák som a Slovák budem! A keď vyjdem zo žalára, zas len budem pokračovať tam, kde som prestal. Do posledného dychu budem bojovať za sväté práva slovenského ľudu, za božské práva slovenského národa!
Úryvok z Hlinkovej obhajoby z roku 1906

 

Budem pracovať vo dne v noci do tých čias, kým z červeného Slovenska nebude Slovensko biele, Slovensko slovenské a kresťanské.
Slovák 28. 4. 1920

 

Sme si vedomí, že my a naši spolupracovníci ideme po slávnych a tŕnistých cestách Štúra, Radlinského, Moysesa, Mudroňa a Vajanského, a že my sme tí, ktorí vysoko držíme zástavu neuznanej slovenskej svojbytnosti a slovenskej politiky.
Slovák, Veľká noc 1936

Prečo existujeme? Prečo to sem píšeme?

Sme národ slovanský, či sme "národ holubičí"...na tom nesejde vždyť jsme NÁROD. A čo je to ten národ? To nieje Slovakia v zozname štátov EÚ, ALE to sú ľudia-Slováci či už hutoria i vyprávajú to sme my bratia či sestry všetci si rovný i ľúbezný. Národ, národ SLOVENSKÝ to sú naše pyšné hory čo sa týčia k nebesám, to sú naše polia ktoré obrábame naše doliny plné farieb sveta kvetov, lesy domovina zviarat priateľov, to jest i prostý pohľad na východ když spoza hradu tíčiaceho sa z vrchu vyjde slnko a zahreje tú našu vlasť a zazurčí potôčik života a zaspievajú piesne vtáky. Toto niesú slová, toto sú symboli môjho srdca, pretože v mojom srdci je láska, v mojom srdci je moja vlasť-SLOVENSKO. D.V.